PLAIS Bulletin 99

Drodzy PLAIS’owicze,

 

dla mnie zakończył się już bardzo udany urlop, pewnie dla Was również. Czas zatem rozpocząć pracę, która jest moją pasją.  

 

Rozpocznę od przygotowania i rozesłania Biuletynu PLAISu nr 99, a w nim  – powitanie nowych członków naszego Oddziału, informacji o wyborach do Zarządu PLAISu na kadencję 2018-2020, przedstawienia sukcesów PLAIS’u i gdańskiego AIS Student Chapter   oraz zaproszenia na PLAIS Annual Meeting’2018.

Ale po kolei

 

 

 1. Powitanie nowych Członków PLAISu

 

Mamy wielki powód do radości, bowiem PLAIS (http://plais.org/) znakomicie rozwija się ostatnio w wymiarze kadrowym. Liczba jego członków wzrosła z 4, jeszcze dwa lata temu - do 20 obecnie. Jest to  przyzwoita liczebność Oddziału (Chapter) w AiSie, zbliżona do Oddziałów innych krajów, poza USA, UK, Niemcami, Chinami czy Australią -  ich oddziały liczą nawet kilkuset członków. Ogólnie, na całym świecie  do Association for Information Systems  AIS (https://aisnet.org/default.aspx) należy obecnie ok. 4000 członkówprzede wszystkim pracowników naukowych uczelni, katedr, instytutów czy  centrów badawczych informatyki ekonomicznej, ale i wysokiej klasy ekspertów IT, z niemal wszystkich krajów świata. Można powiedzieć, że PLAIS jest elitarną, międzynarodową organizacją akademicką środowiska naukowego i profesjonalnego informatyki ekonomicznej. Roczna składka członkowska w AISie jest niemała i wynosi 180,-USD. Większość  z członków AISu, którzy zadeklarowali przynależność do Polish Chapter of  Association for Information Systems PLAIS -  to członkowie zagraniczniwidocznie członkostwo w PLAISie jest dla nich atrakcyjne. Ale PLAIS wzbudza (i powinien wzbudzać ;=) również zainteresowanie krajowców. Tak więc pragnę bardzo serdecznie powitać:

 

 1. Krzysztofa Flisa z INFILAB ,Toruń;

 

 1. Pawła Grzegrzółkę z Aldar HQ, Abu Dhabi, United Arab Emirates;

 

 1. Joannę Koca z Balycoolin,   Dublin, Ireland;

           

 1. Agnieszkę Onuchowską z ISDS, University of South Florida, USA;

 

 1. Andrzeja Zaliwskiego z Whitireia Polytechnic, Auckland, New Zealand;

           

 1. Monikę Ziobrowską z  Uniwersytetu Wrocławskiego.

 

Jest niezwykle miłym zaskoczeniem, że działalność PLAISu przyciąga uwagę pracowników naukowo-badawczych i dydaktycznych z innych krajów, którzy zadeklarowali się jako członkowie PLAISu. Pochodzą oni z następujących krajów: Brazylii, Malezji, Nigerii, Nowej Zelandii, Szwecji Tunezji i USA. Korespondencję z naszymi członkami zagranicznymi prowadzę oddzielnie – w j. angielskim.

 

Pragnę życzyć nowym członkom PLAISu dalszego rozwoju kariery naukowej i zawodowej przy wsparciu wszystkich opcji  zasobów i usług, jakie daje członkostwo w  AIS i PLAIS. Liczę również na Waszą aktywną działalność w PLAISie a także kreatywne pomysły wzbogacenia jego działalności. Już w tej chwili zapraszamy do uczestnictwa w dwu eventach cyklicznie, corocznie prowadzonych przez PLAIS – konferencji gdańskiej i wrocławskiej:

 

 1. PLAIS/SIGSAND EuroSymposium’2018 w Sopocie:

http://www.eurosymposium.eu/: Ubiegłoroczna X-ta edycja  EuroSymposium odbyła się pod auspicjami European Research Center for Information Systems ERCIS w Muenster,  Komitetu Informatyki Polskiej Akademii Nauk oraz Uniwersytetu Gdańskiego. Związana była ze Złotym Jubileuszem Informatyki Ekonomicznej na Uniwersytecie Gdańskim;

 

 1. International Conference on ICT Management for Global Competitiveness and Economic Growth in Emerging Economies - ICTM we Wrocławiu:

http://ictm2018.web.edukacja.wroc.pl/index.php?id=0&lang=en

 

 

Program EuroSymposium 2018 został już ustalonypoziom akceptacji submissions wyniósł 40%, toteż nie można już zgłaszać referatów. Nadesłano je z kilkunastu krajów.  Proceedings zostaną wydane jak zwykle przez Springera. Zostaną one przesłane wszystkim członkom PLAISuproszę o adresy. Istnieje również możliwość uczestnictwa w EuroSymposium’2018 wideokonferencyjnie. W tym przypadku należy zarejestrować się na serwisie EuroSymposium’2018 ( http://eurosymposium.eu/ ) i przesłać mi swój adres e-mailowy. Jeśli chodzi o ICTM - submissions deadline to 15 wrzesień br. Pani Profesor Jolanta Kowal będzie na pewno bardzo zadowolona z kolejnych nadesłanych referatów przez PLAISowiczów  😊 .

 

 

 1. Wybory do PLAIS Executive Board na kadencję 2018-2020

 

Drodzy PLAIS’owicze,

 

nadszedł czas wyborów do Zarządu PLAIS’u na kolejną kadencję. Jak przystało informatykomprzeprowadzimy je elektronicznie.

 

Stosownie do Statutu (BYLAWS) PLAIS’u wybierać będziemy trzy osoby na funkcje:

1.      President-Elect – kandydat: Prof. Piotr Soja z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie;

2.      Tresurer kandydatka: Prof. Jolanta Kowal z Uniwersytetu Wrocławskiego;

3.      Secretary – kandydat: Dr Michał Kuciapski z Uniwersytetu Gdańskiego.

 

Wszystkie te osoby były zaangażowane i wspierały działalność PLAIS’u w różnych wymiarach i formach niemal od początku jego powstania.

Poniżej więcej informacji na temat profili zawodowych kandydatów:

 

1.      Prof. PiotrSoja:

http://janek.uek.krakow.pl/~sojap/

 

2.      Prof. JolantaKowal:

http://www.old.psychologia.uni.wroc.pl/?q=users/jkowal

 

3.      Dr Michał Kuciapski:

http://www.e-mentor.edu.pl/artykul/index/numer/73/id/1341  (pod tym linkiem można zapoznać się z najnowszym, interesującym artykułem dr M. Kuciapskiego na temat e-learningu, zamieszczonego w czasopiśmie warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej: eMentor).

 

Rekomenduję i zachęcam do głosowania na powyżej przedstawione osoby, które wyraziły chęć sprawowania swych funkcji w najbliższej kadencji.

Głosować można w serwisie wyborczym PLAISu pod adresem:

 

http://tiny.cc/plais2018

 

Hasło dostępu: $plais'2018

 

Czwartym członkiem Zarządu czyli prezesem (President) staje się z automatu aktualny PLAIS President-Elect, wybrany w PLAIS Election w 2016 roku, czyli moja skromna osoba.

 

Można głosować od teraz do piątku 7 września do godz. 24.00. Najlepiej zrobić to od razu!

 

Wszelkie pytania związane z tegorocznymi wyborami w PLAISie  proszę kierować do mnie.

 

 

3.Sukcesy PLAIS’u

 

 

Osiągnięcia PLAISu zostały docenione przed AIS Headquaters. Za działalność w roku 2016 przyznano nam tytuł Outstanding Chapter – drugi w naszej historii:

 

http://plais.org/index.php

 

Pierwszy dotyczył roku 2014. Pragnę z całego serca podziękować i pogratulować wszystkim członkom PLAIS’u, którzy przyczynili się do tego sukcesu.

 

Niebagatelne osiągnięcia odnieśli również nasi studenci z AIS Student Chapter przy Katedrze Informatyki Ekonomicznej Uniwersytetu Gdańskiego w międzynarodowych zawodach informatycznych AIS Student Competitions. W ostatnich latach założono bardzo wiele AIS Student Chapters, głównie przy amerykańskich uczelniach, w tym wielu renomowanych. W Europie bodaj jedynie 3 takie oddziały studenckie; również i w tym przypadku wnosi się stosowną składkę członkowską do AISu.

 

Wśród laurów gdańskiego AIS Student Chapter zdobytych w międzynarodowych AIS Student Competitions, organizowanych co roku w innym amerykańskim ośrodku akademickim, należy wymienić:

 1. Trzecie miejsce zespołu studentów Katedry Informatyki Ekonomicznej UG w AIS Student Competition 2015: „IS That Serves Society” - na University of Alabama;
 2. Best New Chapter Award 2015 - 2016 - na Indiana University;
 3. Trzecie miejsce zespołu studentów Katedry Informatyki Ekonomicznej UG w AIS Student Competition 2016:  „IBM Bright ICT Bluemix Competition”  na Indiana University;
 4. Trzecie miejsce zespołu studentów Katedry Informatyki Ekonomicznej UG w AIS Student Competition 2017 „Bright ICT Innovation Contest” na  Brigham Young University;
 5. Outstanding Fundraising Award for AIS Student Chapter of University of Gdansk na  Brigham Young University

 

Tegoroczny konkurs AIS Student Competition odbędzie się na University of Texas w Dallas.

 

Sukcesy odniesione w Stanach przez naszych studentów, którzy wyprzedzili wiele amerykańskich zespołów studentów-informatyków (BI, MIS), w tym z uczelni znajdujących się wysoko w rankingu szanghajskim  - dobrze świadczy o poziomie dydaktycznym studiów informatycznych na WZ UG.

 

      4.PLAIS Annual General Meeting

 

Stosownie do Statutu PLAIS’u zamieszczonego na naszej stronie jesteśmy zobowiązani do corocznego zorganizowania PLAIS Annual General Meeting. Tegoroczny Meeting odbędzie się przed EuroSymposium’2018 w godzinach 7.30 do 8.30 w sopockim Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnym, ul. Piaskowa 9. Wiem, że to wcześnie, ale EuroSymposium’2018 jest konferencją jednodniową i po jej zakończeniu wyjedziemy na uroczystą kolację z zespołem muzycznym do zajazdu poza Gdańskiem. Tak więc po EuroSymposium’2018 nie będzie już czasu na Annual General Meeting. Serdecznie zapraszam do udziału wszystkich członków PLAISu, nie tylko tych, którzy będą on site. Pozostali będą mogli łączyć się z nami wideokonferencyjnie, tj. słuchać, widzieć, pytać, dyskutować etc.

 

A więc do zobaczenia i usłyszenia 20 września br.  Welcome!

 

Serdecznie wszystkich pozdrawiam  😊

 

Stanisław Wrycza